Erdem Erikçi’nin 2015’te Yapılacaklar Listesi

Fatma’nın “yeni yıl hedefleri yazılarını zincire çevirelim” çağrısına tepkisiz kalamadım. Bunun ilk sebebi: Birini derinden, sinsice üzmek istiyorsan onun bir çağrısına tepki verme. İnsan ilişkilerinde önem arz eden “küçük şeyler” vardır ya; işte bana göre saygıdan sonra o “küçük şeyler”’in arasında en büyüğü tepkisizlik halleri. Örneğin iki kişi yolda yürüyor. Birisi şirin bir kuş görüyor. Yanındakine “bak ne güzel kuş!” diyor. Diğeri başını çeviriyor, ilgisini çekmiyor ve hiç tepki vermiyor. Ya da birinin yapmak istediği bir şey var. Yardım istiyor. Karşı taraf aynı heyecanı paylaşmıyor; “olur tamam yaparız he he!” şeklinde geçiştiriyor. Bu tür olaylar ne kadar olağan ve küçük meseleler gibi görünüyor olsa da insan ilişkilerinde bıraktığı izler derin oluyor. O yüzden özellikle birisi bir çağrıda bulunduğunda tepkisiz kalmamaya dikkat ediyorum. Bu tabi ki hayır demeyi bilmemek anlamına gelmesin. Düzgün bir üslupla hayır demek de bir tür tepkidir aslında. Neyse, konuyu daha fazla dağıtmadan ikinci sebebe geçeyim. Yeni yıla girmeden önce karşımdaki insanlara hep sorarım yeni yıldan beklentilerini. Bu konuda konuşmak özellikle hoşuma gider. Muhabbettin içinde hep umuda ve hayallere dair şeyler olduğu için belki. Ayrıca bence insanları tanımanın en iyi yollarından biri kısa ve uzun vadedeki hedeflerini öğrenmek.

2015 hedeflerimi şu şekilde sıralayabilirim:

 1. Kariyerime dair kesin kararlar vermem gereken bir yıldayım. En geç bu yıl ortalarına doğru bir yola kendimi tamamen adamış olmam lazım. “Acaba şu mu yoksa bu mu?” demeyi bırakacağım bir yıl olacak.
 2. Son yıllarda özellikle iş hayatında çok yavaş ilerlediğimi düşünüyorum. Koşmamak için bir sebebim yok. Biraz hızlanmam lazım.
 3. Bir işe başlamakta zorlanırım. Yapmam gereken bir şeyi yapana başlayana kadar geçen süreç hep acılı olur. Bu yüzden son dakikaların adamıyımdır. Bu huyumdan vazgeçmem lazım. Kendi huyuma meydan okuyorum.
 4. Ayda 1 kitap okuma hedefim var. Daha fazlası mümkün değil. Zaten internetteki kaynaklar oku oku bitmiyor. Ayda 5 tane de okunası dergi geliyor adresime. Daha ne olsun!
 5. Almanca bir kitabı sıkılmadan okuyabilecek ve alt yazısız film izlerken oyuncuların mimiklerinden senaryoyu anlamaya çalışmaya gerek kalmayacak seviyeye getirmek istiyorum Almancamı. Şimdiye kadar bu seviyede olmadığımdan dolayı kendimi çok suçluyorum zaten.
 6. Çoğunlukla yeni yılda spora başlanır ama ben spora başlamak için yeni yılı beklemedim. Hedefim spora devam etmek. İnsanlar genelde spora bir başlasam gerisi gelir diye düşünüyor ama, özellikle kendi iradenle yapıyorsan, istikrarlı bir şekilde spor yapmak başlamaktan daha zor gerçekten.
 7. Ata binmeyi öğrenmek istiyorum. Çocukken öğrenmiştim biraz aslında ama geliştirmem lazım. Atla kamplı doğa gezilerine çıkmak gibi bir hayalim var.
 8. Daha erken kalkmayı değil ama daha erken yatmayı alışkanlık haline getirsem iyi olacak. Yatakta yeteri kadar kalamıyorum.
 9. Siyaseti takibe harcadığım zamana acıyorum. İğrenç ve sinir bozucu insanlara ayırdığım zamanı en aza indireceğim. Yeni bir “Gezi” yaşanırsa, o zaman başka tabi. Bir de önümüzdeki seçimlerde yine sandık görevlisi olmayı düşünüyorum. Türkiye’de oy vermenin yanı sıra herkes oyuna sahip çıkmalı. Güven ortamının hüküm sürdüğü her ileri demokraside olur böyle şeyler.
 10. Bu maddeler sadece burada yazılı kalmayacak. 2016 arifesinde “hayaldi gerçek oldu” diyeceğim.

İnşallah, maşallah.

Reklamlar

One thought on “Erdem Erikçi’nin 2015’te Yapılacaklar Listesi

 1. Geri bildirim: Yeni yıl hedefi zinciri yazıları gelmeye başlar | geek and scientist

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s